ABD’den Spot Bitcoin (BTC) ETF’i İçin Yeşil Işık Yakan Gelişme

44

Bu yazımızda ABD’den Spot Bitcoin (BTC) ETF’i İçin Yeşil Işık Yakan Gelişme ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Brezilya merkezli varlık yöneticisi Hashdex AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’den “1933 Menkul Değerler Yasası” dahilinde Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) onayı alan ilk müessese oldu.

Küresel çapta 260 binden fazla kullanıcısı olan Hashdex, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de vadeli ETF’ini piyasaya sürdü. Şimdiye kadar AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI üzerinde birden fazla vadeli ETF piyasaya sürülmüştü lakin bunların hepsi 1940 tarihli “Yatırım Şirketi Yasası” kapsamında yürürlüğe koyulmuştu. Hasdex ETF’i ise 1933 tarihli “Menkul Değerler Yasası” dahilinde onaylandı ve piyasaya sürüldü. Perşembe günü ilk işlemlerine başlayan ETF, “DEFI” koduyla kullanıcılara sunuldu.

Bu vaziyet kullanıcılar ve kripto para yorumcuları üzerinde olası bir spot Bitcoin ETF ihtimalinin düşüncelerini artırdı. 1933 Yasası dahilinde bir kripto para ürünü için gelen bu ilk onay, düzenleyicilerin sahip olduğu düşünce şeklinde önemli bir farklık olarak görülüyor. Uzun vakittir kripto para camiası tarafından AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI onaylı spot Bitcoin ETF‘in beklendiği biliniyor ve bu durumun gerçekleşmesi halinde piyasalar üzerinde pozitif bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Hashdex pazarlama müdürü Bruno Sousa konuyla alakalı şu izahlarda bulundu:

Kripto ürünlerinin incelenmesinin, bir bütün olarak kripto incelemesinden ziyade ürünün kendisinin nasıl çalıştığıyla alakalı olduğunu düşünüyorum ve bence bu pozitif bir gelişme. Vakit içinde büyüyen bir normalleşme ve kripto paraları kabullenme vaziyeti var. Bu noktada, her birimizin bir şeyler üretmek için ayı piyasasında daha fazla gayret göstermesi gerekiyor.

Sousa’nın bu pozitif ifadeleri piyasalar üzerinde bir heyecanı tetiklemiş olsa da diğer taraftan bu vaziyetin kısa vadeli olarak bir şeyleri değiştirmeyeceğini düşünenler de bulunuyor. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli The ETF Store’un Başkanı Nate Geraci Bloomberg’e verdiği bir beyanatta, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin kripto paralar üzerinde tam bir regülatif kontrolü sağlamadan önce bir spot Bitcoin ETF’i onaylamasının pek olası görünmediğini belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.