Avustralya Polisi, Kripto Para Vakaları İçin Özel Bir Birim Kurdu

56

Bu yazımızda Avustralya Polisi, Kripto Para Vakaları İçin Özel Bir Birim Kurdu ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

AFR tarafından aktarılan bilgilere göre Avustralya Federal Polisi, kripto para olaylarıyla ilgilenmesi için özel bir birim kurdu.

Avustralya Federal Polisi (AFP), son zamanlarda yasaya aykırı kripto para işlemlerinde bir artış olduğunu gözlemledi. Kurulan yeni birim, özellikle suç gelirlerinin kripto para kullanılarak aklandığı olaylarla mücadele edecek.

AFP’nin yetkili isimlerinden Stefan Jerga tarafından yapılan izahlara göre bu olaylar milli güvenlik, siber suçlar gibi değişik alanları kapsayacak. Birimin görevlerinden biri, ihtiyaç duyulan vaziyetlerde değişik blockchainler arasında yapılan kripto para işlemlerini izlemek olacak.

AFP bünyesindeki bu birime mal varlığına el koyma itibariyle rastgele bir ek otorite verilmeyecek.

Avustralya’nın finansal istihbarat müessesesi Austrac, bundan kısa müddet önce kripto paralar üzerinden işlenen suçlara karşı ikazda bulunmuştu.

Avustralya polisi geçmişte el koyduğu kimi kripto paralar sayesinde kayda değer oranlarda kazanç ele geçirdi. Yetkililer 2016 yılında o dönem için 5 bin dolar değerinde olan bir miktarda bitcoine el koymak için harekete geçmiş, bu operasyon başarıyla bitirdiği zaman bitcoinlerin değeri 105 bin dolara yükselmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.