Belçika Regülatörü: Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Gibi Kripto Paralar “Menkul Kıymet Değildir”

6

Bu yazımızda Belçika Regülatörü: Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Gibi Kripto Paralar “Menkul Kıymet Değildir” ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Belçika’nın finansal regülatörü Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto paraların menkul değer olmadığını belirtti.

Belçika Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (FSMA) 22 Kasım tarihinde yayınladığı bir raporda, Bitcoin ve Ethereum gibi rastgele bir ihraççısı olmayan kripto paraların menkul kıymet statüsüne alınamayacağını iddia etti.

Regülatör rastgele bir ihraççısı olmayan dijital varlıkların satışı ihraççı ile yatırımcı arasındaki bir anlaşmanın yürütülmesiyle yapılmıyorsa o vakit izahname yönetmeliklerinin ve yasalarının yanı sıra AB yasası davranış kaidelerinin da geçerli olamayacağını belirtti.

Öte taraftan regülatör bir dijital varlığın ödeme ve değiş tokuş işlevi varsa bu dijital varlık üzerine belirli hizmetleri sağlayan müesseselerin değişik düzenlemelere tabi olabileceğini de belirtti.

FSMA, müessesenin dijital varlık sektörünün regülasyonuna konusunda tutumu ile ilgili pek çok soru aldığını ve dijital varlıkların hangi şartlar altında menkul değer olarak belirlenebileceği de dahil olmak üzere en sık ortaya çıkan gri alanları ele almayı umduğunu bildirdi. Ayrıca regülatör, kullanılan teknolojinin bir finansal aracın statüsünü belirleme mertebesinde bir etkisinin olmaması gerektiğini belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.