Binance’in Rezerv Kanıt (PoR) Sistemi Verileri: İşte Borsanın Net Bitcoin (BTC) Varlığı

10

Bu yazımızda Binance’in Rezerv Kanıt (PoR) Sistemi Verileri: İşte Borsanın Net Bitcoin (BTC) Varlığı ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, saydamlığa konusunda verdiği sözü tuttu ve Rezerv Delil Sistemine (Proof of Reserves) değin ilk verileri paylaştı. Borsa, rezervlerine ait ilk kayıtlarında elindeki Bitcoin (BTC) varlıklarının toplam değerine yer verdi.

Binance, FTX’in iflasından sonra saydamlığa dair verdiği sözlerinden bir tanesini daha tutarak rezerv ispatına değin ilk verileri paylaştı. Blokzinciri üzerinde teyit edilebilen bu saydam veride borsaya ait net Bitcoin miktarı izah etti. Önümüzdeki haftalarda borsanın sahip olduğu diğer tokenlarında aynı sistem dahilinde izah edeceği dile getirildi.

Borsa tarafından sunulan bu ilk veride, şu anda ellerinde 582 bin Bitcoin bulunduğu ve bunların 575 bininin kullanıcılara ait olduğunun bilgisini verildi. Bitcoin rezervinin ekran görüntüsünün 22 Kasım TSİ 02.59’da alındığı da paylaşılan bilgiler arasında yerini aldı. Verilere göre rezervlerin kullanıcı varlıklarına göre oranı %101 olarak belirtildi.

Binance’in başlattığı bu şeffaflık akımına önceden bir hayli borsa katılmış ve varlıklarının net değerini duyurmuştu. Bununla beraber kripto piyasalarına konusunda data sunan CoinMarketCap geçtiğimiz günlerde rezerv delili isimli bir özelliği tanıtmıştı.

Alakalı yazı:  Binance CEO’su CoinMarketCap’in Rezerv Ispatı Hizmetini Tanıttı: Tanınmış Ekonomiste Göre Fonlar Güvende Değil

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.