Bu Metrik Bitcoin’in (BTC) Aşırı Satıldığını Gösteriyor: Ralli İçin Bir İşaret Olabilir

13

Bu yazımızda Bu Metrik Bitcoin’in (BTC) Aşırı Satıldığını Gösteriyor: Ralli İçin Bir İşaret Olabilir ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Bitcoin (BTC) son zamanların en düşük düzeyine gerilerken veriler 2018 boğa koşusu öncesi düzeyleriyle benzerlik gösteriyor.

Bitcoin yaşanan son düşüş ile beraber takriben 15.500 dolar düzeylerine kadar geriledi ve oradan bir reaksiyon alışı geldi. Uzun vakittir “aşırı satılan” Bitcoin’in Göreceli Güç Endeksi (RSI) düzeyi de 34 düzeyine kadar geriledi. Bu aşırı satışın ve gerilemenin bir benzeri 2018 ayı sezonunda yaşanmıştı. 4 yıl önce yaşanan bu düşüş müddetince RSI düzeyi aynı bu sıralar olduğu gibi 30’lu düzeylere kadar gerilemiş ve Bitcoin “aşırı satılan” bir vaziyete gelmişti.

2018 yılındaki bu aşırı satış RSI verilerinin hemen peşinden her birimizin anımsayacağı gibi Bitcoin ücretinde %500 yükseliş gelmiş ve takriben 8 ay müddetin bir boğa koşusu yaşanmıştı. Tarih tekerrür eder mi bilmek olanaksız ama şayet veriler doğrultusunda bir hareket yaşanırsa önümüzdeki günlerde Bitcoin‘i bir yükseliş bekliyor olabilir.

Bununla beraber piyasaların içinde bulundukları dönemki koşullara göre spesifik reaksiyonlar gösterdiklerini de unutmamak gerekiyor. Hali hazırda daha devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, makroekonomik gerileme ve son günlerde Çin dahil olmak üzere dünya genelinde tekrardan yükselişe geçen Covid-19 olayları riskli günlerin bitmediğinin işareti olarak açıklanabilir.

Aynı vaziyet kripto marketin en büyük ikinci varlığı Ethereum’da da gözlemlenebilir. Santiment tarafından paylaşılan verilere göre son haftalarda yaşanan balina hareketleri 2020 yılında yaşananlara benziyor ve bu hareketler ciddi bir Ethereum (ETH) yükselişini tetikleyebilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.