Çinli Ünlü Yatırımcının Özel Cüzdanından 42 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalındı: FBI Harekete Geçti

9

Bu yazımızda Çinli Ünlü Yatırımcının Özel Cüzdanından 42 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalındı: FBI Harekete Geçti ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

FENBUSHI Capital kurucusu ve Çinli tanınmış kripto para yatırımcısı Bo Shen’e ait özel cüzdandan 42 milyon dolarlık varlık çalındı.

Milyarder Bo Shen’e ait sonu “894” ile biten kripto cüzdanı hackerların saldırısına uğradı. İlk izahlara göre cüzdanda toplam 42 milyon dolarlık varlığın bulunduğu ve tümünün saldırıdan etkilendiği belirtildi. Yaşanan olayın hemen peşinden Shen’in avukatları ve FBI harekete geçti.

Bo Shen Twiiter üzerinden paylaştığı bir gönderide, saldırıya uğrayan cüzdandaki varlıklara değin ayrıntılı bilgi verdi. Ek olarak çalınan varlıkların şahsi fonlar olduğunu ve FENBUSHI Capital ile bir irtibatlarının olmadığını belirtti.

On-chain verilerine ve Shen’in izahlarına göre çalınan varlıkların 38 milyon doları USD Coin (USDC) olarak kayıtlara geçti. Varlıkların geri kalan bölümünü iseTether (USDT), Uniswap (UNI), Reputation (REP) ve Liquity (LQTY) oluşturdu.

Olayı araştıran güvenlik firması Slowmist, Shen’in Trust Wallet kullandığını ve saldırının cüzdana ait teknik bir güvenlik meseleninden değil, şahsi anımsadıcı kodun ele geçirilmesinden kaynaklandığını söyledi. Son verilere göre saldırganlar cüzdandaki tüm varlıkları kendi kontrolleri altındaki bir Ethereum (ETH) adresine aktardılar. Hemen peşinden Aave ve Uniswap gibi merkeziyetsiz platformlar üzerinden varlıkları “temizlemeye” başladılar.

Her ne kadar bu temizleme işlemi devam etse de varlıklara ait bilgiler on-chain verileri incelendiğinde blokzincirinde kolayca tespit edebiliyor. 38 milyon dolarlık USDC, bir diğer stablecoin olan DAI’ye dönüştürülmüş şekilde “0x66F62574ab04989737228D18C3624f7FC1edAe14” cüzdanında tutulmaya devam ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.