CRV Önce Yüzde 30 Düştü Sonra Sert Yükseldi: Neler Yaşandı? Balinaların Manipülasyon Oyunu!

6

Bu yazımızda CRV Önce Yüzde 30 Düştü Sonra Sert Yükseldi: Neler Yaşandı? Balinaların Manipülasyon Oyunu! ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) Curve’ün mahalli token’ı CRV, balina operasyonları eşliğinde önce %30’a yakın düşüş hemen peşinden %80’e yakın yükseliş yaşadı. Neler oldu?

Curve’ün yerel token’ı CRV düşük hacimli bir piyasanın ortasında önce sert düşüş ardından büyük bir yükseliş yaşadı. Birkaç balina merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Aave’den takriben 52 milyon dolarlık USDC taahhüttü ile 30 milyon dolarlık CRV kredi çekti. Bir balinanın bu CRV’leri iki işlemde kripto para borsası OKX’e aktardığı ve sattığı söylendi.

Aave tarafından yapılan izaha göre 30 milyon dolarlık kredi tasfiye edilirken platform ayrıca bu vaziyete reaksiyon gösterecek.

Balinanın çektiği CRV kredisiyle aynı anda hem açıktan satış yaparak hem de short (kısa) pozisyon alarak kar etmeyi tasarıladığı öne sürüldü. Daha sonrasında bu işlemi yapan kişilerden birinin Solana (SOL) tabanlı DeFi platformu Mango Market’ten borç alarak “istismar” eden Avraham Eisenberg olduğu belirlendi.

Eisenberg “karlı ticaret taktiği” olarak adlandırdığı sistem neticeninde Mango’dan 114 milyon dolar kazanmış ve bunun 64 milyon dolarını geri iade etmişti. Birden fazla kişiye göre bu vaziyet bir istismar olsa da Eisenberg, bunun istismar olmadığını tamamiyle legal olduğunu öne sürdü.

Blockchain analitik firması Blockanalitica, Eisenberg’ün bütün CRV kredisinin tasfiye olduğunu ve Aave’ye 1,6 milyon dolarlık borcunun kaldığını bildirdi. Başka bir analitik firması Messari’nin analisti Dustun Teander ise saldırganın yeterli başlangıç sermayesi olmaması yüzünden tasfiye olduğunu söyledi.

Neden Curve (CRV)?

Kripto para piyasasında hacimlerin en düşük düzeylerde olduğu bu aralar istismarcılar CRV’leri satmak için borsalara gönderdi. Borsalardaki CRV miktarının aşırı arttığını gören yatırımcılar da kripto para biriminde short işlem almayı seçenek etti. En büyük likidite kaynaklarından biri olan Curve platformunun elinde yeterince token bulunmamasının ve bu tokenların çoğunun kilitli veyahut uzun vadeli yatırımcılarda olmasının saldırganların CRV’yi seçmesindeki sebeplerden bazıları olduğu düşünülüyor. Ayrıca yatırımcılar sadece CRV tutarak bir gelir ele geçiremiyorlar ve değişik protokoller sayesinde ellerindeki varlıkları kilitleyerek yüksek kazançlar ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden dolaşımdaki CRV miktarı çok düşük düzeylerde izliyor.

Curve’ün toplam kilitli varlık değeri (TVL) diğer DeFi platformlarına göre oldukça düşük vaziyette bulunuyor. Curve TLV’si şu anda 2021 yılının şubat ayından bu yana 3,78 milyar dolarla en düşük düzeyinde izliyor. FTX iflası ile beraber CRV’den çok fazla çıkış yaşanması ve volatil hareketler sergilenmesinin yatırımcıları tedirgin ettiği düşünülüyor.

Ücrette Neler Yaşandı?

İşlemler öncesinde halihazırda FTX iflasıyla birlikte düşüş periyodunda olan CRV, 0,7 dolar düzeylerinde bulunuyordu. Balinaların hem short işlemi alıp hem de çektiği kredileri satmasıyla birlikte %30’a yakın daha düşüş yaşayarak 0,4 dolar düzeylerine geriledi. Bu ücret muhtemelen balinaların tasarıladığından daha düşüktü ve pozisyonları tasfiye olmanın eşiğine geldi.

Pozisyonların tasfiye olacağını öngören kimi yatırımcılar CRV’de yukarıya yönlü işlem almaya başladı ve pozisyonların da tasfiye olmasıyla birlikte CRV sert yükseliş yaşadı. Düştüğü 0,4 dolar düzeylerinden hemen hemen %80 yükselen CRV, yazım sırasında 0,618 dolardan işlem görüyor.

Ayrıca kimi yorumcular ise 0,242 dolar düzeyinde bir hayli pozisyonun tasfiye olacağı saldırganların bu pozisyonları tasfiye etmeye çalıştığını öne sürdü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.