Ethereum (ETH) PoS’un Ardından Tekelleşiyor Mu?: Doğrulayıcı Gücünün Yüzde 45’i Lido ve Coinbase’in Elinde

43

Bu yazımızda Ethereum (ETH) PoS’un Ardından Tekelleşiyor Mu?: Doğrulayıcı Gücünün Yüzde 45’i Lido ve Coinbase’in Elinde ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Ethereum’un (ETH) Merge güncellemesinin hemen peşinden ağdaki doğrulayıcıların takriben %45’i 2 büyük şirket tarafından kontrol ediliyor.

Ethereum ağının İş Delili (PoW) sisteminden Pay Delili (PoS) sistemine geçmesinin hemen peşinden ağ üzerindeki hakimiyete sahip kullanıcılar da değişti. Bir gün evvel bakımından bitiren Merge güncellemesinden sonra izah eden veriler, ağın doğrulayıcı kontrolünün yaklaşık %45‘inin 2 büyük şirket tarafından sağlandığını ortaya koydu.

Bu şirketler arasında İngiltere merkezli merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu Lido %30 doğrulayıcı gücüyle birinci sırada bulunuyor. Lido üzerinde 4 milyon 157 bin Ethereum stake ediliyor. İkinci sırada ise %14,45‘lik hissesiyle AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli kripto para borsası Coinbase bulunuyor. Coinbase üzerindeyse 1 milyon 986 bin adet stake edilmiş Ethereum bulunuyor. Bunun yanı sıra yeniden AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli bir kripto para borsası olan Kraken toplam hacmin %8,30‘una ve dünyanın en popüler kripto para borsası Binance ise yalnızca %6,58‘lik doğrulayıcı hissenine sahip vaziyette bulunuyor.

Rus yazılımcı Vitalik Buterin tarafından yaratılan Ethereum görünen o ki %30,24 oranla İngilizlerin, %22,75 oranla ise AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI‘nin kontrolü altında bulunuyor. Bu vaziyet her ne kadar en yüksek ikinci hacme sahip ikinci kripto para olan Ethereum’un merkeziyetsiz yapısını sorgulatsa da aynı vaziyet aslında Bitcoin için de geçerli. Halihazırda Bitcoin doğrulayıcılarının %43.58‘i 2 büyük şirket tarafından kontrol ediliyor. Foundry Usa %27,20‘lik paydaya sahipken, Antpool ise %16,38‘lik bir doğrulayıcı paydasına sahip bulunuyor.

Görünen o ki marketin en büyük 2 kripto parası da birtakım tekellerin kontrolü altına girmekten kaçmayı muvaffak olabilmiş değil ve bu durum regülasyonlar ile beraber merkeziyetsizliğin ciddi zararlar görmesine sebebiyet verebilir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.