Ethereum’da (ETH) Spot ve Vadeli Piyasalar Arası Fiyat Farkı Merge Sonrası Kapanıyor

54

Bu yazımızda Ethereum’da (ETH) Spot ve Vadeli Piyasalar Arası Fiyat Farkı Merge Sonrası Kapanıyor ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Ethereum’da (ETH) vadeli işlemler ve spot piyasalar arasındaki negatif fark Merge güncellemesinin hemen peşinden hemen hemen kapandı.

Ethereum ağını İş Ispatı sisteminden (PoW) Pay Ispatı sistemine (PoS) geçiren Merge güncellemesi öncesinde spot piyasa ücreti ve vadeli işlemler piyasası ücreti arasında 20 dolara varan ücret farkları oldu. Güncellemeye doğru artarak açılan fiyat farkı güncelleme sonrasında hızla kapanarak hemen hemen 0’a indi.

Piyasanın genel işleyişinde vadeli işlem piyasalarının ücretlerinin spot piyasalardan yüksek olması alışılmış bir vaziyettir. Ancak Ethereum’da yatırımcıların olası bir fork vaziyetinde verilecek airdroplardan yararlanmak için spot piyasaya yüklenmesi ve kendilerini hedge etmek için vadeli piyasalardan kısa (short) pozisyonlar almaları 1 aylık vadede Ethereum vadeli piyasasının spot piyasadan daha düşük ücretlerle işlem görmesine neden oldu.

Deribit ve diğer birden fazla kripto para borsası güncelleme esnasında Ethereum’un sahiplik kayıtlarını aldığını bu sayede Ethereum sahiplerine 1:1 oranında ETHPOW (ETHW) token verdiğini belirtti. Deribit CCO’su Luuk Strijers Coindesk’e verdiği beyanatta konu ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Vadeli ve spot işlemler arasındaki fark 20 dolara kadar açıldı. Bu ETHPOW’un potansiyel değerini yansıtan güzel bir gösterge.

Birleşmeden hemen sonra kredi ile aldıkları spot ETH’leri geri iade eden veya vadeli piyasasında açtığı hedge işlemlerini kapatan kullanıcılar, piyasalar arası farkın neredeyse 0’a inmesine neden oldu.

Yazının kaleme alındığı sırada Ethereum spot piyasalarda 1582,78 dolardan vadeli piyasalarda ise 1582,35 dolardan işlem görüyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.