Günlük Hisse Yorumları Şeker Yatırım 29 Eylül 2022

0 42

Bugünkü makalemizde sizlere Şeker Yatırım ile alakalı ayrıntılı Hisse Önerileri tanımı yazısını paylaştık. Bugün Yazımızda ayrıca Günlük Hisse Yorumları Şeker Yatırım 29 Eylül 2022 ile ilgili yanıtları da bulabilirsiniz.

BIST100

Güne negatif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, satıcılı seyrini devam ettirerek günü % 2,07 düşüşle 3.198,16’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi %3,30 düşüşle negatif ayrışırken sınai endeks %1,11 düşüşle pozitif ayrıştı. Global risk alma iştahındaki zayıf seyir ve riskten kaçış devam ederken yurtdışı majör borsalar güçlü satışlar sonrası günü tepki yükselişiyle tamamladı. İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil piyasasına müdahale edeceği haberi tepki yükselişlerini destekledi. Yurtdışı majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da merkez bankalarının güçlü şekilde faiz artışlarına devam edecek olması ve artan resesyon endişeleriyle yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak borsalardaki düşüş trendinin orta vadede devam etmesi beklenmektedir.

VIX Endeksi hafif gerileyerek günü 30 seviyesi üzerinde tamamlarken Endeks 25 seviyesi altına gelmedikçe ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve düşüşün orta vadede devam etmesi beklenmektedir. BIST’te tepki yükselişi denemeleri sınırlı kalırken satış baskısı ve düzeltme süreci devam ediyor. Kısa vadede dalgalı seyrin devam etmesi beklenmekle birlikte sert düzeltme sonrası güçlü bilanço beklentileriyle hisse ve sektör bazlı olarak ayrışmaların önümüzdeki dönemde ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Düşük faiz yüksek enflasyon ortamında BIST’in orta vadede getiri arayışında olan yatırımcıların en önemli alternatifi olmaya devam etmesi beklenmektedir. Bu nedenle BIST’te kısa vadede satış baskısı devam etse de düşüşlerin orta vade için belli seviyelerde yeniden alım fırsatı olacağını düşünüyoruz.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,70 yükselişle tamamlarken ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre yaklaşık %1 civarında yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda ABD Borsaları’na paralel tepki yükselişleri var. Güne tepki yükselişiyle başlaması beklenen BIST’in gün içinde bu tepki yükseliş eğilimi devam ettirse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılacağı ve dalgalı zayıf seyrin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.