Japonya Merkez Bankası Önde Gelen Bankalar İle Dijital Yen’i (CBDC) Deneyecek

10

Bu yazımızda Japonya Merkez Bankası Önde Gelen Bankalar İle Dijital Yen’i (CBDC) Deneyecek ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) daha bir Dijital Merkez Bankası Parası (CBDC) çıkarma konusunda netliğe varamamış olsa da pilot bir CBDC (dijital yen) ihracı için ülkenin önde gelen bankaları ile tecrübeler yapacak.

Mahalli bir haber ajansının 23 Kasım tarihli haberine göre Japonya Merkez Bankası, pilot bir CBDC ihracı tecrübesi için üç mega banka ve yerel bankalarla iş birliği başlattı. Pilot uygulamada CBDC’lerin çevrim dışı işlevselliğinin test edileceği bildirildi.

Tecrübelere iki yıl devam etmeyi ve 2026 yılına kadar CBDC ile ilgili kesin bir karar vermeyi tasarılayan Japonya Merkez Bankası, deneyde özel bankalar ve diğer kuruluşlarla iş birliği yaparak müşterilerin para çekme veya yatırma konusunda meselelerini saptamayı ve çözmeyi amaçlıyor. Deneyde yer alan bankaların sırasıyla Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial Group ve Mizuho Financial Group olduğu bildirildi.

Blockchain teknolojileri üzerine oldukça alakalı olan Japonya hükümeti kasım ayı başlarında bir DAO (merkeziyetsiz özerk organizasyon) kurarak DAO’ların anatomisini daha iyi incelemeyi amaçlamıştı.

Alakalı yazı:  Japonya DAO’ları Keşfedecek: Dijital Bakanlık Kendi DAO’sunu Kurdu

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.