Kapatılan Kripto Borsasının Cüzdanında Yıllar Sonra Hareketlilik: Neler Oluyor? 10 Bin BTC’lik Transfer!

7

Bu yazımızda Kapatılan Kripto Borsasının Cüzdanında Yıllar Sonra Hareketlilik: Neler Oluyor? 10 Bin BTC’lik Transfer! ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Mt. Gox’a 2014 yılında düzenlenen siber saldırıdan ele geçirilen varlıkların bir bölümünü bünyesinde barındırdığı için kapatılan Rus Bitcoin borsası BTC-e, binlerce kripto parayı transfer etti.

Chainanlysis 23 Kasım tarihinde resmi blog sayfasında paylaştığı raporda, BTC-e borsasındaki hemen hemen tüm Bitcoin mevduatına eşit gelen 10.000 Bitcoin’in bir grup şahsi cüzdana ve ödeme servislerine gönderildiğini ortaya çıkardı. Takriben 165 milyon dolar değerinde olan kripto paraların 7 yıldır hareket ettirilmediği belirtildi. BTC-e, Mt. Gox’un uğradığı siber saldırıda çalınan fonların aklanması dahil bir dizi kara para aklama suçuyla suçlanarak 2017 yılında AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI yetkilileri tarafından kapatılmıştı.

BTC-e kapandığı 2017 senesinde takriben hala önemli miktarda Bitcoin’e sahipti ve 2018 yılının Nisan ayında borsadan 30.000’den fazla Bitcoin taşındı. Bu Bitcoinlerin önemli bir bölümü OTC borsası Suex’e gönderildi.

O tarihten bu yana borsaya ait cüzdanı kontrol eden kişiler ara ara nakde geçmek veya kullanmak için değişik hedeflere küçük miktarda transferler yaptı. Yakın vakitte yaşanan 10.000 Bitcoin transferinden önce yaşanan son büyük transfer, 2021 yılının Ekim ayında gerçekleştirilmişti.

Diğer taraftan 23 Kasım tarihinde yaşanan para çekme işlemi ise BTC-e tarihinin en büyük para çekme işlemi oldu. BTC-e, ekim ayının 26’sında borsanın halefi olduğu anlaşılan WEX isimli bir başka kripto para borsası aracılığıyla kripto para kabul eden bir elektronik ödeme sistemi olan Webmoney’e küçük miktarlarda Bitcoin gönderdi. BTC-e, 23 Kasım tarihinde gerçekleşen para çekme işlemlerinden iki gün önce cüzdandan bir test ödemesi yaptı.

Gönderilen Bitcoinlerin 9.950 tanesi kişisel cüzdanlarda kalırken diğer bölümü bir dizi aracı aracılığıyla iki büyük borsada bulunan dört cüzdana taşındı.

Diğer taraftan Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju konuyu sosyal medya hesabında ele aldı ve 65 Bitcoin’in HitBTC borsasına gönderildiğini ortaya çıkardı. CEO, HitBTC’ye alakalı hesabın dondurulması yönünde çağrıda bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.