Merge Güncellemesi Gerçekleşti: Ethereum İçin Sırada Ne Var?

42

Bu yazımızda Merge Güncellemesi Gerçekleşti: Ethereum İçin Sırada Ne Var? ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Ethereum (ETH) ağı üzerinde bugün gerçekleşen The Merge güncellemesi bir dönüm noktası oldu. Peki bundan sonra satın alınacak bir beklenti yok mu? Aslına bakarsanız tüm bu güncelleme macerasının en önemli adımları daha gerçekleşmedi ve gelecekte bizi beklemeye devam ediyorlar.

Geçtiğimiz aylarda Ethereum konferasında konuşan kurucu Vitalik Buterin, The Merge bitirdikten sonra tasarılanan güncellemelerin yalnızca yarısının bitmiş olacağını dile getirmişti. Başka bir deyişle gelecekte bizi bir bu kadar daha güncelleme bekliyor diyebiliriz ve daha en önemlileri hayata geçirilmiş değil. Haberin devamında Ethereum yol haritası referans alınarak yapılmış güncellemeleri sıralı bir şekilde görebilirsiniz.

The Surge: Ethereum’u Ölçeklendirmek

“The Surge”, Sharding (parçalama) ve Rollup’lar dahil olmak üzere tabaka 2 (layer 2) veya bitirici yan ürünlerin oluşturulmasını sağlayarak ağı daha ölçeklendirilebilir hale getirecek. Bu sayede kullanıcıların Ethereum ağında çalışmasının kolaylaşması tasarılanıyor.

Ethereum’a kapasite ve hız artışı sağlayacak asıl güncelleme olan The Surge içerisinde Sharding gibi kritik bir algoritmayı barındırıyor. Bu yenilik ile beraber ağ “shards” denilen küçük parçalara ayrılacak. Yeni tasarıma göre aynı blockchain içindeki veriler parçalanarak özünde ansızın fazla mini blockchain oluşturması amaçlanıyor. Bugün gerçekleşen The Merge güncellemesi, Sharding için bir hazırlık niteliği taşımaktadır.

The Verge: Ölçeklendirmenin Hudutlarını Zorlamak

The Surge’den sonraki evre olarak karşımıza The Verge çıkıyor. Hudut olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu tanım Ethereum üzerinde depolama ve ölçeklendirme meselelerine odaklanacak. Ethereum, Verkle Trees (Verkle Ağaçları) algoritması sayesinde çok daha küçük prova boyutlarına müsaade veren ve işlem başına depolama konusunda hudutları genişleten bir yapıya sahip olacak.

Daha çok data alan daha düşük boyutlu işlemleri optimize edecek bu algoritma belki de hız konusunda Ethereum’u ileriye taşıyacak en ciddi güncellemelerden biri olabilir.

The Purge: Ethereum Geçmişinden Arınıyor

The Purge, geçmiş data depolamalarını ve teknik borcu azaltarak protokolü kolaylaştırmayı amaçlayan bir dizi güncellemeyi dile getiriyor. Bu sayede ağ tıkanıklığının en az düzeye indirmek ve blockchain üzerinde daha fazla işlemin işlenmesine imkan sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca The Purge ile beraber özellikle The Merge öncesi dönemden kalma vakit aşımlarını onarmak için EIP-4444 algoritması ağa tanıtılacak. Devreye sokulan yeni algoritma sayesinde düğümlerin (node) p2p ağındaki bir yıldan daha eski olan geçmiş bloklara hizmet vermeyi durdurması tasarılanıyor. Buterin’e göre bu işlemden sonra Ethereum ağı saniyede 100.000 işlem yapabilecek kapasiteye yükselecek.

EIP-4444’ten sonra gelecek yeni düğümler, ağı genesis bloğu yerine en son bitiren kontrol noktası bloğundan senkronize edecek şekilde çalışmaya başlayacak. Ayrıca geçmiş verilere ulaşım o noktadan sonra JSON-RPC aracılığıyla açık talepte bulunan protokol düzeyinde geliştiriciler tarafından kullanılır hale gelecektir.

The Splurge: Biraz Eğlenme Zamanı

Şu an için tasarılanan son güncelleme aşaması olan The Splurge, Buterin tarafından “eğlenceli şeyler” olarak tanımlanıyor. Hava atmak, gösteriş yapmak olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu kavram temelde ağın meselesiz şekilde çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Zorlu süreçlerin geride kalmasının hemen peşinden yumuşak geçişler, MEV tanımlamaları ve protokol güncellemeleri gibi akış kontrollerini sağlayacak olan The Splurge bilinen son adım olarak karşımıza çıkıyor. Genel bir yelpazeyi kapsayan ve diğer güncellemelerden biraz değişik olan bu mertebe, Ethereum geliştiricilerinin şov perdesi olarak tanımlanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.