Netflix’den Kripto Para Reklamlarına Engel

30

Bu yazımızda Netflix’den Kripto Para Reklamlarına Engel ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Popüler video hizmet sağlayıcısı Netflix yakın vakitte hayata geçireceği reklamlı üyelik paketinde kripto para tanıtımlarına ve birkaç diğer başlığa yer vermeyeceğini izah etti.

Son zamanlarda rakip video hizmet sağlayıcı platformların artmasının hemen peşinden Netflix piyasa üzerindeki tekel konumunu yitirmeye başladı. Bunun paralelinde gelir kaynakları azalan ve müşteri kaybeden popüler platform, daha fazla kullanıcı çekebilmek için içerisinde reklamların bulunduğu daha ucuz bir paketi hayata sokmayı tasarılıyor.

Bu reklamlı üyelik seçeneğinin ilk başta 2023 tarihinde çıkartılması düşünülürken, 8 Aralık’ta kendi reklam tabanlı aboneliğini başlatan Disney+ ile rekabet edebilmek için daha ucuz olan reklam içerikli abonelik kampanyasını kasım ayında başlatacağını bildirdi.

Avustralya’nın mahalli gazetelerinden Sydney Morning Herald‘in haberine göre, Netflix reklam içerikleri konusunda filtreleme kararlarını izah etti. Görünen o ki bu reklam paketinin içinde kripto paralar konusunda tanıtımların bulunmasına müsaade edilmeyecek. Ancak bu kısıtlama yalnızca kripto para reklamlarıyla da hudutlu kalmıyor; politika, kumar, çocuklara ürün satmaya çalışan ve ilaç tanıtımı yapan reklamlara yönelik kısıtlamaların da dikkate alınacağı belirtildi.

Düzenleyici baskıların ve risk teşkil eden yatırım tavsiyelerinin gölgesinde kalan kripto para reklamlarının risk almak istemeyen dünya çapında bir platform tarafından yasaklanmasının beklenmedik bir vaziyet olduğu söylenemez. Sosyal medya devi Meta, daha sonrasında kararını geri çekmiş olsa da 2018 yılında kripto reklamlarını platformunda yasaklamıştı. Google’ın ana şirketi Alphabet‘in, önceden platformunda yer alan kripto konusunda reklam yasağını 2021 yılında kaldırarak kripto para borsalarının ve cüzdanların kendi arama motorunda tekrar tanıtılmasına müsaade ettiği biliniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.