New York Başsavcısı’ndan Kongreye Çağrı: Emeklilik Fonları ile Kripto Para Yatırımı Yasaklansın!

11

Bu yazımızda New York Başsavcısı’ndan Kongreye Çağrı: Emeklilik Fonları ile Kripto Para Yatırımı Yasaklansın! ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de kripto para karşıtlığı büyüyor. New York Başsavcısı Letitia James, bireysel emeklilik fonlarının dijital varlıklara yatırım yapmasının yasaklanmasını önerdi.

New York Başsavcı Letitia James 22 Kasım tarihinde AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Kurultayı Finans Komitesine yazdığı mektupta, blockchain teknolojisi ile dijital varlıkların aynı şey olmadığını belirtti. Savcı, fonların blockchain teknolojisi ile irtibatlı şirketlere yatırım yapmasına karşı olmadığını ancak dijital varlıkların bireysel emeklilik yatırımları için fazlasıyla riskli olduğunu ve bunun yasaklanması gerektiğini iddia etti.

Başsavcı ayrıca fonların dijital varlıklara yatırım yapmasına müsaade etmeyi amaçlayan iki yasanın reddedilmesini ve 401(k) ve 457 gibi katkı tasarılarının kripto para birimleri ve dijital varlıklar satın almasını yasaklayacak yeni yasalar istedi. Geçtiğimiz haftalarda iflas eden kripto para borsası FTX’i örnek vererek bu piyasanın emin olmadığının vurgulayan James, emeklilik fonlarını dijital varlıklardan uzak tutmak için dört sebep sıraladı.

Başsavcı öncelikle emeklilik tasarılarında öncelikli amacın yatırımları uzun vadede korumak olduğunu belirtti. İkinci neden olarak Kurultay’nin yurttaşların emeklilik fonlarını koruma yükümlülüğüne dikkat çeken James, üçüncü sebep olarak kripto para piyasalarında yaşanan dolandırıcılıkları ve dördüncü neden olarak yüksek volatiliteyi gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde kripto karşıtı tutumları ile sık sık yatırımcıların reaksiyonlarını çeken Elizabeth Warren, Tina Smith ve Richard Durbin de yatırım devi Fidelity Investment’ın emeklilik tasarılarında yer alan Bitcoin (BTC) önerilerini yine değerlendirmesini istemişti.

Alakalı yazı:  AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li Senatörler Yatırım Devi Fidelity’yi Bitcoin (BTC) Siyasetini Gözden Geçirmeye Çağırıyor

Diğer taraftan Ekim 2022’de düzenlenen bir anket neticeninde AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli yatırımcıların takriben %50’sinin emeklilik tasarılarında kripto paraların bulunmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Alakalı yazı:  Y ve Z Kuşağı Emeklilik Fonlarında Kriptoyu Seçenek Ediyor -Anket

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.