OFAC Yaptırım Uygulamıştı: Tornado Cash’te 500.000 DAI Daha Aklandı

33

Bu yazımızda OFAC Yaptırım Uygulamıştı: Tornado Cash’te 500.000 DAI Daha Aklandı ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Tartışmaların odağındaki kripto para mikseri Tornado Cash bugün bir siber saldırgan tarafından 500.000 dolarlık DAI aklamak için kullanıldı.

Blockchain güvenlik firması PeckShield 9 Eylül tarihinde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, 2021 Ağustos ayında DAO Maker’a yapılan siber saldırı ile irtibatlı bir hesabın Tornado Cash aracılığıyla 500.000 DAI akladığını belirtti.

DAO Maker’ın akıllı kontratlarından kaynaklanan bir hata neticeninde saldırganlar 7 milyon dolardan fazla stablecoin çalmış daha sonrasında çalınan fonlar değişik hesaplara dağıtılmıştı.

Olayın gerçekleşmesinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra Etherscan tarafından DAO Maker saldırganı olarak etiketlenen adreslerden biri, Tornado Cash aracılığıyla 500.000 DAI’yi akladı.

Tornado Cash, bu gibi siber saldırılardan ve diğer illegal yollardan ele geçirilen paraların aklanarak takibini zorlaştırması hasebiyle AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Hazine Bakanlığına bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yaptırıma uğramıştı. Kripto para sektörü ise teknolojiyi kullananların kötü amaçlara sahip olmasının teknolojiyi kötü yapmayacağını dile getirerek yaptırım kararlarına karşı çıktı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.