• YARIM ALTIN
  8.387,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8726
  % 0,06
 • € EURO
  35,6487
  % -0,11
 • £ POUND
  42,4235
  % 0,00
 • ¥ YUAN
  4,5175
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3788
  % 1,32
 • BITCOIN/TL
  2182606,585
  % -1,03
 • BIST 100
  11.025,63
  % -0,58

Pasif Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Pasif Gelir Sağlayacak İş Fikirleri

Pasif gelir sağlayacak iş fikirleri başlığı altında, yatırım yapılmasına rağmen fazla uğraş gerektirmeyen ancak kazanç oranı yüksek işlerin neler olduğundan bahsettik. Yapacağı yatırıma fazla zaman ayırmadan para kazanmak isteyenlerin tercih ettikleri pasif gelir sağlayan işler, doğru alanda yatırım yapılması halinde yüksek getiri de sağlayabilir.

Pasif Gelir Sağlayacak Fikirleri Nelerdir?

Yapacağınız yatırımın geri planda size sürekli para kazandırmasını istiyorsanız, az uğraş vererek aşağıdaki işleri dikkate alabilirsiniz. Bu işler arasında düşük ancak risksiz getiri sağlayan çalışmalar olduğu gibi, yüksek getiri sağlayabilecek işlerde bulunmaktadır.

Domain Alım Satımı

Domain yani internet sitelerinin alan adları, doğru yatırımlar sayesinde yatırımcısına ciddi getiriler sağlayabilir. Türkçe ya da farklı dillerde iş yapacak domainlere yatırım yaparak, orta ve uzun vadede bunların satışını yapabilirsiniz.

Doğru alıcıyı bulmanız halinde çok yüksek getirisi olabilecek işlerden biridir. Domain alım satım yaparak ciddi paraları kazanabilmek için, öncelikle doğru domaini bulmanız gerekir. Örneğin istanbuldakiralıkdaire.com gibi bir domain fazla iş yapmasa da, kiralık.com devyapi-is.org casino siteleri gibi bir domain bularak buna yatırım yapmanız büyük kazanç sağlar. Veya gununhaberleri.com gibi bir domain yerine, haberler.com gibi bir domain sahibi olmanız yine yatırım miktarına göre bir hayli kazançlı olacaktır.

Özellikle domainleri sıfırdan yani boşta olan isimlerden yana tercih etmeniz,200 TL gibi bir yatırım ile yüz binlerce lira kazanmanızı sağlayabilir. Ancak bu tarz domainlerin genellikle başkaları tarafından alınmış olması nedeniyle, yatırım miktarı yüksek olabilmektedir.

Ortalama domainlerin boş olması da mümkündür. Bu yüzden daha önce başkası tarafından alınmamış ortalama popülerlikte alan adlarını uygun fiyatlara alıp, üzerine kar koyarak bunların satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Domain Ticareti

Araç Kiralama

Otomobil veya iş makinesi gibi araçlar satın alıp bunları uzun vadeli kiraya verebilirsiniz. Pasif gelir sağlayacak iş fikirleri arasında birçok insanın tercih ettiği araç kiralama yöntemi, yüksek getiri sağlayabilecek işlerden biridir. Her ne kadar yatırım miktarı ile kıyaslandığı zaman aşırı getirisi olmasa da, sabit ve risksiz getiriye sahip olması sebebiyle tercih edilmektedir. Örneğin bir araç alarak bunu oto kiralama firmasına peşin fiyatla kiraya verebilirsiniz.

Anlaşmanıza bağlı olarak ödemeleri aylık alabileceğiniz gibi, bazı kurumsal marka değeri yüksek firmalar peşin ödeme de yapabilirler. Fazlaca ihtiyaç duyulan iş makineleri de ciddi getiri sağlar. Taş kırma makineleri gibi araçların yanı sıra, yüksek yapılı inşaatlar için kule asansör kiralamaları da yine bu alanda sayılabilecek getirisi olan araçlarından bazılarıdır.

Dijital Dünyada Yer Alabilirsiniz

YouTube kanalı açmak veya internet sitesi kurmak, pasif gelir sağlayacak iş fikirleri arasındadır. Bu iş için düzenli bir ekip kurmanız halinde, biraz daha fazla uğraş gerektirmekle birlikte kazanç da buna göre fazla olmaktadır. Özellikle web sitesi kurduktan sonra birkaç aylık süre içerisinde içeriklerinizi hazır edip, düzenli olarak internet sitenizde yayınlayabilirsiniz. Dijital dünyada çeşitli yöntemler ile pasif gelir elde etmek mümkündür.

Vadeli Mevduat Hesapları

Ülkemizde getirisi düşük olsa da en risksiz yatırım araçlarından biri, vadeli mevduat hesapları açarak burada bir miktar para bulundurmaktır. Yatırım miktarına göre sabit gelir elde etmek isteyenlerin tüm dünyada en fazla tercih ettikleri yöntem budur. Şayet inancınız gereği faiz getirisi almak istemiyorsanız, bu manada güvenebileceğiniz herhangi bir katılım bankası ile kar payı ortaklığı yapabilirsiniz.

Kira Gelirleri

Gayrimenkul kira gelirleri satın alınacağınız gayrimenkulleri kiraya vererek pasif gelir sahibi olabilirsiniz. Dükkân ya da daire gibi gayrimenkullere yatırım yapmanız, en risksiz kazanç yöntemi olarak öne çıkıyor.

Yatırım miktarı yüksek ancak getirisi düşük olsa da, gayrimenkul kiralamanın risk oranının yok denecek kadar az olması sebebiyle tavsiye edilmektedir. Türkiye’de inşaat sektörünün gelişmiş olması nedeniyle, gayrimenkul kiralama işi pasif gelir kaynakları arasında tercih ediliyor.

Pasif Ortaklık

Herhangi bir işletme ile ortak olup geri planda durmak, aktif çalışma hayatında yer alamayanların tercihleri arasındadır. Burada ortağınız kadar kazanç sağlayamasanız bile, yatırım oranına göre gelir elde edilebilir. Örneğin %30 kar payı ortaklığı, bunun için ideal bir orandır.

Araç çubuğuna atla