SEC’den Kayıt Dışı Kripto Para Satışı Hakkında Dava

34

Bu yazımızda SEC’den Kayıt Dışı Kripto Para Satışı Hakkında Dava ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) Chicago Crypto Capital’in kurucusuna ve iki çalışanına kayıt dışı kripto para satışı ile ilgili dava açtı.

SEC 14 Eylül tarihinde resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı deklarasyonda, Chicago Crypto Capital’in kurucusu Brian Amoah ve şirketin satış görevlileri Darcas Oliver Young ve Elbert Elliott’a, SEC’e kayıt edilmemiş BXY tokenlarını sattıkları ve satış esnasında yatırımcıları yanlış bilgilendirdikleri için dava açıldığını duyurdu.

Bildirime göre kripto para borsası Beaxy, mahalli kripto para birimi BXY’ı halka arz ederken ihraççı olarak Chicago Crypto Capital ile anlaştı. Anlaşma dahilinde Beaxy her 5 centlik satışın 3 centini Crypto Capital’e komisyon olarak ödedi. Davalılar 100 kişiye 1,5 milyon dolar değerinde BXY token sattı. Ancak ihraççı müessese broker lisansına sahip değildi ve BXY token’ın arzı kayıt ettirilmemişti.

Bu noktada SEC, Chicago Crypto Capital’in arz esnasında tecrübesiz yatırımcılara eksik ve yanıltıcı bilgi vererek satış yaptığını ayrıca bazı yatırımcıların kripto paralarını teslim etmediğini öne sürdü. Regülatör, Crypto Capital’e Menkul Değerler yasasını ihlal ederek kayıt dışı brokerlık ve dolandırıcılık suçlamasıyla dava açtı. SEC, davalılar ile ilgili ihtiyati önlem ve para cezası istedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.