• YARIM ALTIN
  7.882,00
  % 1,94
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8654
  % 0,29
 • € EURO
  35,2092
  % 0,33
 • £ POUND
  41,6405
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,5288
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3707
  % 1,23
 • BITCOIN/TL
  2153584,514
  % -1,03
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

The Sandbox (SAND Coin) Projesi Neyi Vadediyor

The Sandbox (SAND Coin) Projesi Neyi Vadediyor

Bu yazımızda The Sandbox (SAND Coin) Projesi Neyi Vadediyor? ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

En büyük metaverse projelerinden biri olan Sand coin’i sizler için inceledik. Bu yazımızda Sand coin projesi nedir? gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

SAND Coin Kimin ve Hangi Ülkenin?

2011 yılında kurulan oyun geliştirme şirketi Pixowl’un kurucu ortakları tarafından ortaya çıkarılan The Sandbox’un ilk oyunu da 2011 yılında piyasaya sürüldü. Pixowl şirketinin 2018 yılında Hong Kong merkezli risk sermayesi ve oyun geliştirici şirket Animoca Brands’e 4,9 milyon dolara satılmasının hemen peşinden Sand coin projesi Hong Kong merkezli olarak piyasaya sürüldü.

The Sandbox Projesi ve Geleceği

Ethereum blockchain’inde (ERC) oluşturulan Sand coin projesi, NFT’lerinde içerisinde bulunduğu bir metaverse oyna-kazan oyunudur. The Sandbox, 2021 yılında gösterdiği performansla en çok konuşulan kripto paralardan biri oldu. Oyuncuların sanal bir dünya tasarlayabildiği oyun, merkeziyetsiz ve topluluk odaklıdır. Dünyanın en büyük şirketlerinden Facebook, metaverse’e inancından dolayı şirketin ismini Meta olarak değiştirmişti. Ayrıca birden fazla önemli firma da metaverse’ün önümüzdeki yıllarda çok büyük bir piyasa değerine sahip olacağı düşünüyor. Bu yüzden metaverse’e ilk giren şirketlerden biri olan The Sandbox’ın mahalli token’ı sand coin metaverse’ün gelişimiyle beraber önümüzdeki yıllarda yükselme potansiyeline sahip vaziyette bulunuyor.

The Sandbox toplamda 3 parçadan oluşuyor. Bunlar; VoxEdit, Sandbox Game Maker ve Sandbox pazar yeridir. VoxEdit programı oyuncuların gerçek dünya ürünlerini 3 boyutlu nesnelere dönüştürmesini ve canlandırmasını sağlamaktadır. NFT pazar yerinde üretilen bu ürünler yüklenebilir, satılabilir ve yayınlanabilir. The Sandbox’ın Game Maker uygulamasında ise oyuncular fiyatsız olarak 3 boyutlu oyunlar oluşturabilir.

The Sandbox, bu ürünleri sayesinde oyun üretmek için “kodlama bilgisine” gerek olmadığını söylüyor.

Sand Token Nedir? Nereden Alınır?

Pixowl tarafından üretilen The Sandbox, Ethereum tabanlı metaverse oyna-kazan oyunudur. Başlangıçta 3 milyar adet üretilen Sand coin’in az bir bölümü piyasaya sürülmüştü. Ancak yazım sırasında 1,28 milyar sand coin piyasada bulunuyor. Sand coin kullanımı ise oyun içinde gereklidir.

Projedeki oyunların üzerinde işlemler gerçekleştirdiği arsaların isimleri de LAND olarak geçiyor. LAND aslında oyuncuların bir dijital emlakları oluyor. Bu LAND’ler üzerine bir şeyler yapabilir ve malzemelerle doldurabilir. Ayrıca oyuncular, NFT platformu üzerinden bu LAND’leri kiralayabilir ve satabilir.

Bu ürünlerin nadirliklerine göre belirli bir ücret belirleniyor. Metaverse ve NFT geliştirici olan Republic Realm, The Sandbox altyapısında tasarladığı Fantasy Island oyununa ait ‘Metaflower Super Mega Yatch’ isimli NFT’yi, OpenSea platformu üzerindeki açık arttırmada 149 WETH (takriben 650.000 dolar)’e satmıştı. Bu işlem o vakit The Sandbox metaverse’ünde satılan en pahalı NFT olmuştu.

Sand coin ne işe fayda sorusunun yanıtı ise şunlardır; Sand coin, oyun içerisinde yer alan işlemler, arsa alımı yapabilmek ve yönetişim hakkından hisse alabilmek için kullanılmaktadır. Sand coin’i nerdeyse bütün borsalardan satın alabilirsiniz. Sand coin’in en yüksek hacimli olduğu borsalar, Binance, Huobi, KuCoin ve FTX gibi büyük kripto para borsalarıdır. Sand coin’i Binance’den alabilmek için hesabınızda 10 doların üzerinde para olması gereklidir. Sand coin’i Binance’den %20 indirimli almak için buraya, Bitexen’den almak için buraya tıklayınız.

SAND Coin Yorumu 2022 ve Geleceği

Birçok analist ve yorumcu metaverse’ün ve kripto paraların daha başlangıç evresinde olduğunu düşünüyor. Bu yüzden The Sandbox gibi projelerde daha başlangıç vaziyetinde bulunuyor. Elinde bulundurduğu 36.6 milyar dolarlık bitcoin ve diğer varlıklar ile alanında dünyanın en büyüğü olan Grayscale, metaverse piyasasının hala şekillendiğini, mevcut ivmesi ile ilerlemesi neticeninde gelecekte 1 trilyon dolarlık bir değere erişeceğini ve  şu anda 15 trilyon dolar piyasa değerindeki Web 2.0 şirketleri ile rekabet edeceğini söylemişti. Ayrıca, Ark Invest ve JPMorgan’da benzer izahlarda bulunmuştu. Bu doğrultuda Sand coin’inde önümüzdeki yıllarda yükseleceğini düşünmek pekte yanlış olmaz.

Sand Coin Haftalık Görünümü

Piyasaya 0,0083 dolar gibi bir fiyattan sürülen Sand coin, 2021 yılında büyük bir yükseliş yaşadı ve 8,48 dolarlara kadar yükseldi. Bu süreçte %10.000’den fazla büyüme performansı gösteren kripto para, piyasasın düşüşe başlamasının ardından %92 düşüş yaşayarak 0,8 dolar düzeylerine kadar geriledi.

Sand Coin Teknik Analiz

En yüksek düzeyini yaşadığı tarihten beri düşüş trendinde bulunan Sand coin, düşen trendine oldukça yakın izliyor. Düşüş trendinin kırılması vaziyetinde Sand coin’in önünde 2,7 dolar ve 4,8 dolar dirençleri bulunuyor. Aşağı yönlü reaksiyon alması vaziyetinde ise bir evvelki düştüğü yer olan 0,8 dolar düzeyleri destek vererek karşımıza çıkıyor.

50 günlük hareketli vasatisinin (MA) üzerinde bulunan kripto para 200 günlük hareketli vasatisinin oldukça aşağısında izliyor. Metaverse’ün gelişmesiyle ve kripto para piyasasının tekrardan yükseliş dönemine girmesiyle birlikte Sand coin’in de diğer altcoinler gibi yukarıya hedeflerine erişeceği düşünülüyor.

Yazım esnasında sand coin, 1,31 dolar düzeylerinde bulunurken Türk Lirası bazında 23,74 TL’den işlem görüyor. CoinMarketCap tarafından yapılan listede en değerli 37. kripto para olan Sand coin’in piyasa değeri 1,7 milyar dolar civarlarında izliyor.

Sand Coin’den Büyük Anlaşmalar

2021 yılının en çok değer kazanan metaverse projelerinden biri olan The Sandbox, birden fazla tanınmış firmayla anlaşma yaptı. 156 ülkede hizmet veren denetim şirketi PwC’nin Hong Kong Ayağı The Sandbox’tan bir arazi aldığını duyurmuştu. Bu yıl içerisinde; Atlantic, Warner Records, Elektra ve Parlophone gibi bir hayli şirketinde sahibi olan Warner Music Group, lüks moda markası Gucci, Japonya merkezli oyun geliştirme şirketi Square Enix, İngiltere merkezli bankacılık devi HSBC, Soğuk cüzdan sağlayıcısı Ledger ve İngiltere’nin en büyük bankalarından Standard Chartered The Sandbox ile ortaklık kurduğunu izah etmişti.

Bu tarz büyük firmalarla anlaşma yapılması Sand coin’i bir hayli yatırımcı tarafından güvenli bir kripto para olarak görmesine sebep oluyor.

 

Araç çubuğuna atla