Ünlü Analist Binance’in Güvenli Varlık Fonu’nu (SAFU) Eleştirdi: CZ’den Cevap Gecikmedi

4

Bu yazımızda Ünlü Analist Binance’in Güvenli Varlık Fonu’nu (SAFU) Eleştirdi: CZ’den Cevap Gecikmedi ile ilgili sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Kripto para analisti Willy Woo, Binance’in 1 milyar dolarlık Güvenli Varlık Fonu’nun (SAFU) yarısına yakın bir bölümünün borsanın kendi mahalli token’ı olan BNB’den oluşmasını tenkit etti. Binance CEO’sunun yanıtı sert oldu.

Willy Woo 24 Kasım tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Binance’in SAFU isimli takriben 1 milyar dolar tutarın kripto sigorta fonunun 367 milyon dolarlık BNB içermesinin ne kadar kabul edilebilir olduğunu sorguladı. Woo, bu vaziyetin FTX’in FTT ile dolu bir kurtarma fonu çıkarmasına benzediğini iddia etti.

SAFU fonundaki 937 milyon doların Binance ve Binance Custody’de kullanılmak üzere oluşturulduğu, Binance’in ispat edebilir 68 milyar dolar rezerve sahip olduğu Binance Custody’nin ise son veriler dahilinde 800 milyon dolar rezerve sahip olduğu da Woo’nun verdiği bilgiler arasında bulundu. Sosyal medyada kullanıcılar Woo’nun paylaşımı sonrasında 69 milyar dolar değerindeki varlıkların 1 milyar dolarlık sigorta fonu ile garantiye alınmasının olası olup olmadığını sorguladı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise 25 Kasım tarihinde resmi sosyal medya hesabı üzerinde Woo’nun paylaşımına cevaben, SAFU fonunun kabaca Bitcoin, BUSD ve BNB arasında dağıtıldığını ve bu dağıtımdan sonra BNB’nin ücretinin BTC’den daha hızlı yükseldiğini belirtti. Ayrıca 24 Kasım bakımından sektörü kurtarma girişimi için şirket olarak 1 milyar dolar daha tahsis ettiklerini belirtti.

Diğer taraftan bir başka kullanıcı, Binance’in kaldıraç kullanmadığını, rezervlerini tam olarak desteklediğini ve ağ üzerinde kamuya açık tuttuğunu belirterek sadece perişan insanların iyi bir şeylere bakıp yanıltıcı tenkitlerde bulunacağını söyleyerek Woo’ya cevapladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.