• YARIM ALTIN
  8.383,00
  % -0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8721
  % 0,06
 • € EURO
  35,6634
  % -0,08
 • £ POUND
  42,4398
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,5173
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,3789
  % 1,33
 • BITCOIN/TL
  2184527,732
  % -1,08
 • BIST 100
  11.036,40
  % -0,48

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın yatırımı nasıl yapılır konusuna başlamadan önce tasarruf ve yatırım kavramlarının anlamları üzerinde durmak gerekir. Çoğu kimse bu iki kelimeyi eş anlamlı gibi birbiri yerine kullansa da aslında anlamları oldukça farklı. O zaman öncelikle tasarrufun bir tanımını yapalım. Tasarrufu, ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra yarınlar için bıraktığımız artı mali değer olarak tanımlayabiliriz. Yatırım kavramını ise tasarruftan farklı olarak, sermayenin artı değer üreterek büyümesi için çeşitli araçlarla çalıştırılması şeklinde tarif edebiliriz. Yatırımın finansal ve üretim yatırımları gibi türleri ve onlarca farklı araçları mevcuttur. 

Teknolojinin, gelişim hızı ile hepimizin başını döndürdüğü günümüzde, bu yatırım araçlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiğine şahit oluyoruz. 2000’li yılların başında kripto yatırımı diye bir şeyi hiç kimse duymamışken; 10 yıl gibi bir süre içerisinde bu yatırım aracından bir ekosistem olarak bahsedilmeye başlandı. Özellikle son beş yılda dünya üzerinde milyonlarca yatırımcısı ve de takipçisi deneme bonusu veren siteler olacak şekilde büyük bir ekosisteme dönüştü. Bu tip yeni yatırım araçlarına onlarca örnek verebiliriz. Ama bunun yanında yatırım denince, bilinen insanlık tarihi ile birlikte gelişen ve her dönemde değerini katlayarak devam ettiren bir yatırım aracı da var. O da altındır. 

7000 yıldır kullanıldığı tahmin edilen altın bir değer saklama aracı olarak, bir güç simgesi olarak her zaman baş tacı olmaya devam etmiştir ve halen de koltuğunu kimseye bırakmamakta kararlıdır. Peki altın yatırımı nasıl yapılır? Altın yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de en gözde yatırım aracı olarak atın, enflasyon karşısında en güvenli liman olarak görülmeye devam etmektedir. Günümüzde altın, tüm dünyada ABD dolarına endeksli olarak ve ons (1 ons = 31.10 gram )  üzerinden fiyatlanmaktadır.

ABD doları da dahil olmak üzere, paraların neredeyse tamamında görülen enflasyon ve değersizleşme karşısında yatırımlarını altınla güvence altına almak isteyen yatırımcılar için de birçok seçenek mevcut. Çok da eski olmayan bir dönemde altın yatırımı denilince sadece fiziki altın seçeneğinin akıllara geldiği döneme nazaran günümüzde ondan fazla altına dayalı yatırım aracı mevcuttur. Günümüzde fiziki altını mahallenizin kuyumcusundan temin edip evinizde veya işyerinizde bulunan kasada saklayabileceğiniz gibi, bankaların emanet kasasını da kullanabilirsiniz. Fiziksel altın yatırımları haricinde de bankalarda vadeli/vadesiz altın hesabı oluşturarak, altına endeksli tahvil veya kira sertifikaları temin ederek, altın katılım fonları satın alarak da altın yatırımcısı olabilirsiniz.  Yazımızın devamında fiziksel altın yatırımlarını detaylı bir şekilde anlattıktan sonra diğer altın yatırım araçlarından da özet şeklinde bahsedeceğiz. 

Fiziksel Altın Alımı Yaparak Altın Yatırımı Yapmak 

Fiziksel altın alarak yatırım yapmak en geleneksel altın yatırımıdır. Anadolu kültüründe düğünlerin vazgeçilmezi olan bilezik, küpe, kolye, yüzük vb. takı çeşitleri de yatırım aracı olarak kullanılır. Fakat bunların yapımında işçilik maliyetlerinin devreye girmesi ve satım yapmak istediğinizde değer kaybının daha çok olması nedenlerden dolayı, bu şekilde altının yatırım amacıyla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

İnternet üzerinden de fiziksel altın alımı yapılabilmesine rağmen daha güvenilir olması sebebiyle insanların tanıdıkları ve güvendikleri kuyumculardan alışveriş yapması çok önemli. Fiziksel altın yatırımları için en çok tercih edilenler darphane tarafından basılan Cumhuriyet altınlarıdır. Cumhuriyet altını sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta üretilmektedir. Sikke ve ziynet gruplarının her birinde çeyrek, yarım, tam, iki buçukluk, beşlik olmak üzere beş ayrı çeşitten birisini tercih edebilirsiniz. Eğer aldığınız ziynet olarak üretilen bir cumhuriyet altını ise, 22 ayar altından; sikke altın olarak üretilmiş ise, 24 ayar altından üretildiğini ve fiyatlarının da farklı olduğunu bilmelisiniz. 

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır

Bunun yanında İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş (İAR) tarafından üretilen ve gram altın olarak çeşitli büyüklükte gram altın seçeneklerinden birisini tercih edebilirsiniz. Yatırımcıların burada dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var. Gram altın 24 ayar altından yapıldığı gibi, 22, 18 veya 14 ayar altından da yapılmış olabilir. Gram altın alırken sertifikaları kesinlikle kontrol edilmeli. Ayrıca yatırımcıların gram altın çeşitlerinin %99,9 saflıkta altından 1, 5, 10, 20 ve 100 gram şeklinde üretildiğini bilmesi gerekir. 

Fiziksel altın yatırımında bir diğer seçenek ise, Reşat ve Hamit gibi adlarla alım satımı yapılan Osmanlı altınlarıdır. Son altı Osmanlı padişahı adına basılan bu altınların alım satımını yapmak serbesttir. Ancak daha önceki padişahlar adına basılan altınlar tarihi eser hükmündedir.

Osmanlı altınları başta olmak üzere, fiziksel altın yatırımcısı iseniz sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı uyanık olmanız gerekmektedir. 

Yukarıda saymış olduğumuz fiziksel altın yatırım araçlarını internet üzerinden temin etmek istiyorsanız kesinlikle güvenilirliğinden emin olduğunuz e-ticaret sitelerinden veya bildiğiniz kuyumcuların online alışveriş sitesi üzerinden yapmanız daha doğru olacaktır. Kargo süreçlerini de anlık takip etmeniz, yüklü miktarda bir alım yapmak istiyor iseniz de özel kurye kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Yatırımcılar aynı zamanda, bankalar aracılığı ile de yukarıda sayılan tüm fiziksel altın yatırımlarından faydalanabilirler. 

Bankada Altın Hesabı Açarak Altın Yatırımcısı Olmak

Günümüzde neredeyse tüm bankalar vadeli ve vadesiz altın hesabı açarak, müşterilerine altın yatırımı yapma imkanı sağlamaktadır. Vadeli altın hesabı olanlar belirlenmiş vade sonunda altın değerlerini korumanın yanında, faiz gelirleri ile yatırımlarını artırabilirler. Faize sıcak bakmayan müşteriler ise, vadesiz altın hesabı açarak altına yatırım yapabilir, fiziksel altın bulundurmanın risklerinden de banka aracılığı ile kendisini korumuş olur. 

Sitemizden gram altın makas aralığı en az olan bankalar buradan ulaşabilirsiniz.

Vadeli Altın Sözleşmeleri İle Altın Yatırımcısı Olmak 

Borsa İstanbul üzerinden doğrudan veya aracı kurumlar kullanarak, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasasının genel kuralları çerçevesinde kontrat karşılığı bir gram altın alım satımı gerçekleştirebilirsiniz. Piyasa beklentiniz ve yatırım planlarınız çerçevesinde kısa, orta ve uzun vadeli pozisyon alabilir; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık Vadeli Altın Sözleşmeleri ile VİOP işlemleri yapabilirsiniz.    

Yatırım Fonlarını Kullanarak Altın Yatırımcısı Olmak 

Bankalar ve Sermaye Piyasası Kurulunca yetki verilmiş aracı yatırım kurumları üzerinden altın yatırım fonlarına dahil olabilirsiniz. Yatırım fonları alanında uzman yatırımcılar tarafından oluşabilecek riskleri dağıtarak yönetildiği için, yatırımlarınız değerini korurken; elde edilen kardan da yatırımınız oranınca hissedar olursunuz.

Altın Tahvili ve Kira Sertifikaları ile Altın Yatırımcısı Olmak 

Hazine ve Maliye Bakanlığının bankalar aracılığı ile satışını yaptığı bu ürünler, yastık altı olarak ifade edilen yatırımların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2018 yılında ihraç edilmeye başlanmıştır. Altın yatırımlarınız değerini korurken, vergi muafiyeti ve yıllık faiz avantajlarından faydalanabilirsiniz. 

Bireysel Emeklilik Fonları ile Altın Yatırımcısı Olmak 

BES olarak da bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi emekliliğe ilişkin oluşturulan fonların yönetimine dayanmaktadır. Yatırım fonlarındaki çalışma prensibinin geçerli olduğu bireysel emeklilik fonlarında altına dayalı fonlara dahil olabilirsiniz. Bu sayede birikimleriniz paradaki enflasyon kayıplarından etkilenmemiş olur.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle sitemizde bulunan altın fiyatlarını kontrol ederek işe başlayabilirsiniz.

Diğer birçok alanda olduğu gibi, altın yatırımında da tüketici pozisyonunda olan yatırımcının bilinçli olması son derece önemlidir. Altın alırken ilk dikkat etmeniz gereken unsur, güvenilirlik unsurudur. 

 • Düşük ayarlı altınların yüksek ayarda gösterilerek piyasaya sürülmesi, 
 • Çalıntı altınların daha uygun bir fiyatla piyasaya sürülmesi,
 • Sahte altınları, güvenilir firmaların markasını damgalayarak piyasaya sürmek başlıca sahtecilik ve dolandırıcılık yöntemlerindendir.

Bu tür faaliyetlere karşı özellikle fiziki altın yatırımcılarının çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Yatırımcılar altın alırken tanıdığı ve güvendiği kuyumcudan veya e-ticaret sitesinden TSE belgeli, imalatçı firma damgası bulunan, sertifikalı ürünleri fatura kestirerek almaları önemlidir.

Diğer yatırım araçlarında olduğu gibi altın yatırımcısının da kısa, orta ve uzun vadeli yatırım stratejisini belirleyip, ona göre adımlar atması önemlidir. Kısa vadeli altın yatırımcılarının spekülatif gelişmelere karşı dikkatli olması gerekir. Uzun vadeli altın yatırımcısı ise endişe duymadan en güvenli limanda yerini alabilir. Nitekim sadece son bir yüzyılı göz önüne alsak bile altın hiçbir zaman yatırımcısını üzmemiştir diyebiliriz.

 

Araç çubuğuna atla