• YARIM ALTIN
  5.507,00
  % -0,57
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3123
  % 0,24
 • € EURO
  28,7356
  % -0,29
 • £ POUND
  33,1804
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  3,7365
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2818
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  716699,231
  % 0,22
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bankaya Olan Borçtan Dolayı Maaş Bloke Edilir Mi

Bankaya Olan Borçtan Dolayı Maaş Bloke Edilir Mi

Bugünkü makalemizde sizlere Bankaya Olan Borçtan Dolayı Maaş Bloke Edilir Mi?  ile alakalı ayrıntılı Yatırımlarımız yazısını paylaştık. Bugün Yazımızda ayrıca Bankaya Olan Borçtan Dolayı Maaş Bloke Edilir Mi?  ile ilgili yanıtları da bulabilirsiniz.

Bankaya  olan borçtan dolayı maaş bloke edilir mi? Tüketicilerin çektikleri kredilerden ya da ödeyemedikleri kredi kartı borçlarından dolayı oluşan sorunları gidermek için bankalar maaşları müşterilerinin maaşına bloke etmektedir. Bu sayede Banka borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşını bloke edip, verdiği kredinin geri ödeme işlemini sağlamaya çalışmaktadır. Bankalardan kredi çekip düzenli maaş alan insanlar genel olarak ihtiyaç kredileri ve Kredi kartlarının seçimini maaş aldıkları bankadan yaparlar.

Frustrated woman paying online in the bedroom

Çünkü bunun sebebi, bankalar maaşlı müşterilerine fazla sorun yaşatmazlar. Banka müşterilerinin herhangi bir borç ödememe durumunda müşterisinin maaşına otomatikman bloke uygulayabilir. Oysa bankaların yasal olarak maaş bloke etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak kredi kartı alırken yada ihtiyaç kredisi çekerken size imzalattıkları sözleşmelerde okuyamadığınız kargacık burgacık yazıların arasında bu bölümü peşinen kabul ettiğinizi unutmayın. Yasada olmamasına rağmen kendilerinin size imzalattığı sözleşmede yer alan maddeler gereği,  kredi borcundan dolayı maaş bloke edilmektedir. Durum banka müşterisi olmayan tüketiciler için biraz farklıdır. Çünkü kendi bankalarından maaş almayan müşterilerin maaşlarına bloke yapma yetkileri yoktur.

Maaşlara konulan blokenin kaldırılması için banka ile borçlu kişi arasında borcun ödenmesi amacıyla bir ödeme planı yapılması gerekir. Bu borç yapılandırmasında bankalar aylık ödeme tutarı olarak kabul ettikleri limiti bloke edebilirler. Ancak maaşın kalan miktarı üzerinden blokajın kaldırılması gerekmektedir.

Bankalar kendi bankalarından maaş almayan müşterilerine bloke yapamazlar. Fakat mahkeme kararıyla ve haciz yoluyla başka bankadan alınan maaşa bloke yaptırabilirler. Bu blokaj da maaşın dörtte biri oranındadır. Yani 4000 TL maaş alan birisinin maaşının dörtte biri olan 1000 TL bankaya borç ödemesi olarak havale yapılır.

 

Araç çubuğuna atla