• YARIM ALTIN
  8.398,00
  % -0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8687
  % 0,04
 • € EURO
  35,6330
  % -0,16
 • £ POUND
  42,3895
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,5165
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3796
  % 1,53
 • BITCOIN/TL
  2171470,533
  % -1,18
 • BIST 100
  11.064,83
  % -0,22

Kredi Faizli İle Ev Almak Günah mı

Kredi Faizli İle Ev Almak Günah mı

Bugünkü makalemizde sizlere Kredi Faizli İle Ev Almak Günah mı?  ile alakalı ayrıntılı Yatırımlarımız yazısını paylaştık. Bugün Yazımızda ayrıca Kredi Faizli İle Ev Almak Günah mı?  ile ilgili yanıtları da bulabilirsiniz.

Kredi Faizle Ev Almak Günah mı ? İnsanlar ve anlayışlar değiştiği için borç istenecek kapı olarak görülen bankalar her türlü ihtiyaca cevap vermek için kredi desteği sağlamaktadır. Yüzde 99 Müslüman olarak kabul edilen Türkiye’de kredi çekerek ihtiyaçları gidermek helal mi haram mı tartışılmaktadır. Banka kredileri helal midir haram mıdır sorusuna İlahiyat uzmanları farklı cevaplar vermektedir. Bazıları haram derken, bazıları da günün şartlarına göre hareket ederek ev sahibi olmanın herhangi bir sıkıntısı yok, gibi açıklamalar yapmaktadır.

Bank sign on glass wall of business center

Kredi Faizle Ev Almak Günah mı

Konu hakkında bilgisine başvurulan İlahiyatçı Profesör Hayrettin Karaman’dan şu açıklamaları yapıyor. Kirada oturan bir insanın bir miktar birikmiş parası var. Fakat bu para ev almaya yetmiyorsa konut kredisi almak günah mı şeklindeki soruya verdiği yanıtta, ‘Helal olarak kazandınız ancak bir ev almaya yetmeyecek olan paranızı yine helal yoldan işletip para kazanmak, artırmak ve bununla bir ev almak en doğal hakkınızdır. İslamiyet, evi Müslümanın temel ihtiyaçlarından biri saymaktadır. Zekat giderlerinden değildir. Yani bir insanın evinden vergi alınamaz. Günümüzde Müslümanların bir çoğu bu vaziyettedir. Evi yok, kiracı oturmaktadır. Bir miktar biriktirdiği helal parayı, helal yoldan işleterek döndürerek artırmak imkanı neredeyse yoktur. Bin bir emekle elde ettiği parayı enflasyon canavarı oburca tüketmektedir. Değerini azaltmakta parası pul olmaktadır. Neticede parasını fazla değerlendiremediği için üstelik değer de kaybettiriyor.

Kredi Faizle Ev Almak Günah mı Uzman Hoca Görüşleri

Ülkemizin faizcilik ve bankacılık yoluyla yoksul insanların dar gelirli vatandaşların sermaye ile iş yapamayacakları, hatta bazı sanayicilerin zarara uğratıldığı helal kazançlarının haksız yere ellerinden alındığı, fakat bütün dünya ekonomistleri faizli ekonomi yerine kar ve zararın kazanç ve riskin adil olarak paylaşıldığı bir sisteme geçmenin yollarına arayarak yeni bir model oluşturmak zorundadır. Aksi durumda geri kalmış ülkeler durmadan fakirleşecek ve kalkınmış ülkeler servetlerine servet katarken fakir ülkeler gittikçe fakir düşecektir.

Bu temel değerlendirmeler ışığında öncelikle helal yollardan, yani kar payı dağıtan finans kurumları, hisse senetleri, güvenilen sanayiciler birleşerek döviz işletme şeklinde paralarının gerçek değerini korumak ve miktarını artırmak için çareler bulmalıdır. Eğer bunun imkanı ve yolu kalmamışsa para temel ihtiyaçlardan biri olarak kullanılması gereken yerlere harcanacaksa ki ev de temel ihtiyaçlardan birisidir. Mecburen kredi çekme durumu söz konusu olacaktır. Bu durumda da sorumluluk asli ihtiyacını başka yollardan gideremediği için faize başvuran kişi de değil onu bu sisteme mecbur kılan toplumun ihtiyaçlarını gidermesi için başka çare bırakmayanların olacaktır.’ şeklinde açıklama yaptı.

Kısaca kredi çekip ev almak günah mı değil mi? Bu işi din ile ilgili eğitim alan kişilerin cevaplayabileceği bir konu olduğu için fazla yorum yapmak doğru değildir. Ancak İlahiyatçı profesör Hayrettin Karaman’ın özetle söylemek istediği, yaşanılan ülkenin sisteminde asli ihtiyaç olan konut edinmeyi sağlamak için faizcilik ve bankacılık sisteminin yaygın olduğu ülkemizde kredi çekmenin günah olmayacağı düğününde beyanatı vardır.

 

Araç çubuğuna atla