• YARIM ALTIN
  7.881,00
  % 1,94
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8398
  % 0,20
 • € EURO
  35,1699
  % 0,18
 • £ POUND
  41,6032
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5265
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3696
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2155597,363
  % -0,71
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76
 • YARIM ALTIN
  7.881,00
  % 1,94
 • $ DOLAR
  32,8398
  % 0,20
 • € EURO
  35,1699
  % 0,18
 • £ POUND
  41,6032
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5265
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3696
  % 0,94
 • BITCOIN
  2155597,242
  % -0,71
 • BIST 100
  10.47
  % 0,76

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Bu makalemizde sizlere Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? ile alakalı ayrıntılı Banka tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur 2023 gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Ödeme yöntemi olarak son zamanların en gözde ödeme yöntemi olan kredi kartı, tüketicilere kullanım bağlamında ciddi kolaylık sağlar. Bu da kredi kartının yaygın olarak kullanılması anlamına gelmektedir. Ancak kişilerin bazen unuttuğu bir nokta olabiliyor. Kredi kartı doğru şekilde kullanılmadığında ödeme noktasında bazı zorluklar ortaya çıkıyor.

Var olan borcunuzun ödemesini geciktirme durumunuzda bunun birçok olumsuz sonucu olabiliyor. Eğer kredi kartı borcu ödeme sürecini geciktirirseniz borca yansıyacak gecikme faizi canınızı sıkabilir. Zaten en başta kredi kartı çıkartma aşamasında bakmanız gereken noktalardan biridir gecikme faiz oranı. Ancak düşük olsa da yüksek olsa da gecikme faizi can sıkan bir faktördür. Hala ödenme gecikmesinin sürmesi durumunda kredi kartına ilişkin yasal takip süreci başlayabilir.

Bu aşamada sık sık aranır ve borcunuzu ne zaman ödeyeceğinize ilişkin sorularla karşılaşabilirsiniz. Bankalar için ödeme sözü verdiğiniz tarihler kayıt edilmektedir. Ve o tarihlerde ödeme yapmazsanız süreç ilerler. Yasal takip sürecini haciz işlemleri izleyebilir.

Dosyanız avukata taşınır ve avukat için dosya masraf ücreti de borcunuza dahil edilir. Kredi kartınızın kullanıma kapatılması da maruz kalacağınız zorluklar arasında. Kredi kartı tamamıyla zararlıdır demiyoruz. Hatta karlı harcamalar yapabilir, kredi kartınızın ait olduğu bankanın anlaşmalı firmaları aracılığıyla çeşitli kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Kredi Kartı Avantaj ve Dezavantajları

Ancak bu avantajları kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanmanız durumunda koruyabilirsiniz. Bazen bu avantajlar size fazla cazip geldiğinde ve ipin ucunu kaçırdığınızda kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanabilirsiniz. Bir de üzerine gecikme faizleri uygulanmaya başlayınca iyice işin içinden çıkamaz hale gelebilirsiniz.

Nakit kullanmayı tercih etmemekte söz konusu. Ya da kredi kartlarının sizlere sağmış olduğu kampanya ve fırsatlardan faydalanmak istediğiniz içinde sıklıkla kredi kartı seçeneğini kullanıyor olabilirsiniz. Özellikle de bankaların kredi kartlarına özel olarak bazı dönemlerde hazırladığı bazı kampanyalar vardır. Mesela ramazan ayına özel kampanyalar gibi hoşunuza gidecek bir sürü fırsat sunar.

kredi kartı borcu ödenmesse ne olur

Tüm bunlar bir araya gelince kredi kartınızı ödeyemeyecek noktaya gelebilirsiniz. Ancak bu durumda da bankaların sizin için bazı imkanları olabilir. Örnek vermek gerekirse 2019 yılı içinde yapılan kredi kartı kampanyalarından bir tanesi fazlasıyla rağbet gördü.

Bu kampanyanın adı Erteleme Kampanyası. Bu kampanya sayesinde taksitlendirilmiş ya da peşin olarak yaptığınız alışverişlerinizi o ay ödemeyerek ileri süreçlerdeki bir tarihe ertelemenizi ve o ay biriken borçlarının bir kısmından kurtulmuş oluyorsunuz.

Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapanır?

Bankalar size 3 kez hak tanıyor. Yani bir sene içinde asgari tutar bağlamında 3 ay boyunca hiçbir türlü ödeme yapmamanız durumunda bankaların sizin kredi kartınızı alışverişlerde kullanıma kapatması gibi bir yasal hakkı söz konusudur.

Bunun yanı sıra üst üste 2 dönem boyunca kredi kartınızın salt asgari ödemesini yapmanız ya da Kredi kartınıza 1 ayı geçkin şekilde ödeme yapmazsanız kartınızın alışverişlere geçici olarak kapatılacağını da aktarmış olalım.

Tabi bu durumlar bazen bankaların inisiyatifine kalabiliyor. Ve kart kapatma haciz işlemleri gibi süreçler bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. Mesela bazı bankalar siz yalnızca asgari ödeme yaptığınız halde hiçbir kısıtlamaya girmez. Bazı bankalar ise 2 aylık bir asgari tutar ödemesi yapmanız durumunda dahi hemen kısıtlama yapabilir.

Buna ilişkin en kesin ve tutarlı bilgiyi bankalarınızdan edinebilirsiniz. Ve bu bilgileri kredi kartı seçeneklerini değerlendirirken bilmek de önem arz ediyor. Zira sizi sürekli sıkıştıran ve sürekli kısıtlama getiren bir bankayla çalışmak bir hayli zor olacaktır.

BDDK

Araç çubuğuna atla