Kredi Notu Nedir?

0 91

Bugünkü makalemizde sizlere Kredi Notu Nedir? ile alakalı ayrıntılı Yatırımlarımız yazısını paylaştık. Bugün Yazımızda ayrıca Kredi Notu Nedir?  ile ilgili yanıtları da bulabilirsiniz.

Kredi notu nedir?

Her bankanın müşterilerini kriter ile puanlamasına kredi notu denmektedir. Kredi kart borçları zamanında ödendiği zaman bu not yükselir fakat geç ödendiği taktirde puan düşer.

Kredi notu veya kredi puanı kişinin finans ve banka kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Senelerdir bankaların bireylere kredi vermeden önce kişi veya kurumların mali durumlarını incelerken referans aldıkları ve kredi riskini hesaplarken kullandıkları önemli bir referans notudur.

Bankalar veya diğer kurumlar kişiye kredi vermeden önce inceleyerek risk durumunu gözden geçirmektedir. Kredi puanı düşük olan kişilere başka metotlarla kredi verme imkanı sunulmaktadır bunlar ipotek, kefil ,teminat vb. Kredi puanı yüksek olan kişilere çok daha kolay kredi verilebilmektedir.

Yani zamanında ödendiği  sürece kredi alma kolaylığı vardır. Bankalar eski borçları araştırır geçmişe dair borçlanma olmadığı ve borçlar zamanında ödendiği sürece kredi alabilme imkanına sahipler.

İhtiyaç veya konut kredisine başvuru yapıldığı zaman kredi notu incelenerek araştırılır ve buna göre onaylanır yada onaylanmaz. İnsanlar ihtiyaçları için kredi başvurusunda bulunma isteği duyar fakat bu isteklerinin yerine gelebilmesi için güvenilir vasıflara sahip olmaları gerekmektedir. Hiç bir banka veya kuruluş güvenilir olmayan kişilere geri ödeme yapamayacakları için kredi vermekten yana olmaz.

Toplumda da bu böyledir insanlar birbirlerine borç verirken veya alırken güvenilir olmayı tercih etmekten yana olmaktadır aksi takdirde geri iadesi olmayacağı için karşı taraftaki kişi veya kişilerin zarara uğramaları kaçınılmazdır. Ancak Kredi notumuz yüksek olduğu zaman bu imkandan yararlanabiliriz. Bu sebepten borçlarımızı zamanında ödememiz her zaman faydamıza olacak bir davranış. Kredi notu düşebilir veya yükselebilir bir bankaya göre düşük bile olsa diğer bankaya göre yeterli olabilir. Kredi çekmek isteyen insanların sıkça akıllarına takılan konulardır.

Mevcut durumunuz ,önceki  kredi borçlarınız ,ödeme düzeniniz ,kredi kartlarınız hatta faturalar bile bu raporda yer alır. Her bankanın kredi kullandırma kriteri farklı olduğu için bir bankadan kredi çekerken diğer bankadan kredi çekemeyebilirsiniz. Söylediğimiz gibi geçmişe dair ödemelerde herhangi bir gecikme ödememezlik yapılmadığı takdirde kredi  puanınız yeterince yüksek olup kredi almanızda herhangi bir problem olmayacaktır.

Kredi notunuzu Findeks’in sitesinden öğrenebilirisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.