• YARIM ALTIN
  7.868,00
  % 1,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8152
  % -0,01
 • € EURO
  35,2325
  % 0,03
 • £ POUND
  41,7470
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,5197
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3727
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  2174586,322
  % 0,44
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Dogecoin(DOGE) Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Dogecoin(DOGE) Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Kripto para takipçileri için bu yazımızda DOGE coinden bahsedeceğiz. DOGE coin nedir ve ne zaman ortaya çıktı? Tüm merak edenler için bu yazımızda bulunmaktadır.

Öncelikle yazımıza DOGE coinin anlık olarak piyasa değerinden ve şimdiki kur aralığından bahsetmek istiyoruz.

 • piyasa değeri:$12,482,477,416
 • Günlük aralık:$0,08536- 0,09308
 • haftalık olarak değişim yüzdesi:%7,18
 • Yıllık olarak değişim yüzdesi: %17,46

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, 2013 yılında, Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından oluşturulan bir dijital para birimidir. Dogecoin, Bitcoin’in kod tabanını kullanarak yaratılmıştır ve merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Dogecoin’in ismi, popüler bir internet meme olan “Doge” köpek resminden alınmıştır. Dogecoin, başlangıçta sadece eğlence amaçlı olarak yaratılmıştır, ancak zaman içinde popüler hale geldi ve kullanıcılar tarafından işlemlerde ve yatırım yapmak için kullanılmaya başlandı.

Dogecoin, en başından itibaren özellikle yüksek arzı ile öne çıkmıştır. Yeni Dogecoin arzının her yıl %5 oranında artması planlanmıştır, bu nedenle, Dogecoin‘in arzı Bitcoin‘inkinden çok daha yüksektir. Ayrıca DOGE  coinin aktif bir topluluğu da bulunmaktadır.

Jackson Palmer ve Billy Markus Kimdir?

Jackson Palmer and Billy Markus, Dogecoin’i yaratan iki kişidir. Jackson Palmer, Adobe Systems’te çalışan bir yazılım geliştiricisidir ve sosyal medya uzmanıdır. Billy Markus, IBM’de çalışan bir yazılım geliştiricisidir. 2013 yılında, Jackson Palmer Dogecoin’i eğlence amacıyla yarattı ve Billy Markus ile birlikte projeyi geliştirdi. İkisi de Dogecoin’in yaratıcıları olarak tanındılar.

Dogecoin, başlangıçta sadece eğlence amacıyla yaratılmıştır ve iki yaratıcı, Dogecoin’in birçok insan için eğlenceli bir kripto para olmasını istemişlerdir. Ancak, zaman içinde Dogecoin popüler hale geldi ve kullanıcılar tarafından işlemlerde ve yatırım yapmak için kullanılmaya başlandı.

Ancak, Jackson Palmer ve Billy Markus, 2014 yılında Dogecoin projesinden ayrıldılar ve halen Dogecoin topluluğu ile aktif olarak ilgilenmektedirler.

Dogecoin Topluluğu Nedir ve Ne yaparlar?

Dogecoin, aktif bir topluluğa sahiptir. Bu topluluk, Dogecoin’in geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve popüler hale getirilmesi için çalışır. Dogecoin topluluğu, genellikle sosyal medya platformları üzerinden bir araya gelir ve kullanıcılar arasında fikir alışverişi yapar. Topluluk, ayrıca, Dogecoin’in yatırım fırsatlarını ve gelecekteki potansiyelini değerlendirir.

Dogecoin topluluğu, ayrıca, kar amacı gütmeyen projeler için Dogecoin’i bağışlamakta ve desteklemektedir. Örneğin, Dogecoin topluluğu, 2014 yılında Dogecoin kullanarak Keşmir’deki çocuklar için okul yapımını desteklemiştir.

Dogecoin topluluğu, genellikle eğlenceli ve sosyal bir topluluk olarak bilinir. Ancak, topluluk aynı zamanda Dogecoin’in geleceği için ciddi bir çaba sarf etmektedir ve Dogecoin’in daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını hedeflemektedir.

Aptos Coin Nedir APT Nasıl Alınır yazımıza da buradan uaşabilirsiniz.

 

Araç çubuğuna atla